İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD ve müttefiklerinin İran’ın füze programı ve İran’ın bölgedeki siyasetleri konusunda yalan söylemekten vazgeçmeleri gerektiğini bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo’ya tepki olarak Twitter hesabından bir mesaj paylaştı.

Zarif, paylaştığı mesajda, “Pompeo yine BM Güvenlik Konseyi’ni hafife alıp 2231 sayılı kararla ilgili abartılı, yalan iddialarda bulundu ve kararın ihlaline ilişkin belirledikleri planlarını ortaya koydu. Aynı zamanda ABD ile müttefiklerinin İran’ın füze programı konusunda iptal edilen 1929 kararına başvurduklarını doğruladı.” ifadelerini kullandı.

İran dışişleri bakanı Zarif, Pompeo’nun izole olan ABD’yi diğer ülkeleri BMGK kararına bağlılık gösterdiği için cezalandıran ilk BMGK daimi üyesi haline getirdiğini aktardı.

Zarif, bölge ülkelerinin askeri harcamalarına da işaret ederek, ”Amerika ve müttefikleri İran’a karşı ikiyüzlü siyasetlerden vazgeçmeliler ve gerçekleri söylemeliler’ dedi.

Zarif, Amerika ve müttefiklerinin, Yemenliler’in silahlandırılması için yüzmilyarlarca dolar silah sattıklarını söyledi. İran Dışişleri Bakanı, bütün gerçeklerin, İran’ın değil Amerika ve müttefiklerinin Saddam’dan IŞİD’e kadar bölgenin acıları ve bedbahtlığının sorumluları olduğunu’ gösterdiğini bildirdi.