Arap ülkelerinin Suriye’de hükümetin zaferini kabul etme ve Beşar Esad yönetimiyle ilişkileri normalleştirme işaretlerinin ardından en somut adımın geldiği belirtildi.

Suriye Enformasyon Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Şam Büyükelçiliği’ni bugün yeniden açacağını duyurdu. Bakanlık, açılışı takip etmeleri için gazetecilere davette bulundu.
BAE’den ilk etapta açıklama gelmedi. Suudi Arabistan ile BAE, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmek için saldıran teröristleri destekleyen ülkelerin başını çektiğinden, elçilik açılışının ayrı bir anlam ve önemi var.

2011’DE KAPANDI

BAE’nin Şam Büyükelçiliği, 2011’de Suriye ihtilafının başlamasından beri kapalıydı. Arap isyanları döneminde Suriye’de başlayan protestoların hızla terör saldırılarına ve vekalet savaşına dönüşmesinde Suud-BAE cephesi önemli bir rol oynadı. Bu cephe, Cenevre sürecinde Suriyeli muhalifleri temsil eden terörist ağırlıklı heyetin sponsorluğuna devam ediyor.

BİR SÜREDİR NORMALLEŞME İŞARETLERİ GELİYOR
Suud’un başını çektiği cephenin Esad yönetimine uzattığı zeytin dalının son örneği, 10 gün önce Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Beşir’in Şam’a kısa bir ziyarette bulunup Esad ile görüşmesiydi. Beşir, Suriye’de çatışmaların başladığı 2011 yılından bu yana Esad’ı ziyaret eden ilk Arap lider oldu. Ziyaret, Arap ülkelerinin Suriye ile ilişkileri normalleştirmesindeki ilk adımlardan biri olarak değerlendirildi.

Ekim ayında da Körfez medyasına 7 yıldır ilk kez röportaj verme jestinde bulunan Esad, Arap devletleriyle temel bir uzlaşı anlayışına vardıklarını duyurmuştu.