Irak parlamentosu savunma ve güvenlik komisyonu üyesi Kerim Elmuhammedavi, Suriye’den geri çekilen ABD’li güçlerin Irak’ın Erbil, El-Anbar ve Ninova eyaletlerine yerleştiklerini bildirdi.

İRİB’in bildirdiğine göre, Irak parlamentosu Savunma ve güvenlik komisyonu üyesi Kerim Elmuhammedavi yaptığı açıklamada, Irak ile Amerika arasındaki stratejik anlaşmanın sadece Irak güvenlik güçlerinin eğitilmesi ve donatılmasını kapsadığı ve anlaşmada Amerika’lı güçlerin Irak’ta konuşlanmasıyla ilgili hiçbir şey olmadığını belirtti.

Irak’lı yetkili açıklamasının devamında Washington yönetiminin Suriye’den çektiği askerleri Irak’a yerleştirme çabasında olduğunu vurguladı.

Daha önce de Irak parlamentosu ulusal Güvenlik komisyonu, Amerika’lı askerlerin Bağdat yönetimiyle herhangi bir koordinasyon olmaksızın Irak’ın Kürdistan bölgesine sevkedilmesini Irak hakimiyetinin ihlali ve işgalcilik nitelemişti.

Bu arada Irak’lı gönüllü halk güçleri Haşdi Şabi, Amerika’lı askerlerin Suriye’den çekilmesinden kaynaklanan her türlü olası tehdide karşı koymak için teyakkuzda olduklarını bildirdi.