Yemen Ensarullah Hareketi üstdüzey yetkililerinden biri, BM’nin Yemen’e gönderdiği özel temsilcisine 18 Aralık’ta Hudeyde’de kabul edilen ateşkes için son tarih olduğunu açıkladı.

El Meyadin Haber Ajansının verdiği haberde; Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi Başkanı Muahmmed Ali el Husi şahsi tiwtter hesabından yaptığı paylaşımda; BM’nin Yemen’e gönderdiği özel temsilcisine Ulusal Kurtuluş Hükumeti Başkanı’nın verdiği mesajda, Hudeyde’deki son anlaşma tarihinin ilan edildiğini bildirdi.

Husi, bu vaadin İsveç’te varılan anlaşmayla aynı olduğunu vurguladı.

Husi; İşgalci ABD, Suud, BAE ve yandaşlarının Yemen’de Hudeyde ateşkesine uyacaklarını ümit ettiğini ve bu anlaşmanın işgali sonlandırmanın başlangıcı olacağını belirtti.

Aynı zamanda Ensarullah Hareketi üst düzey yetkililerinden biri el Cezire televizyon kanalına yaptığı açıklamada; Ulusal Kurtuluş Hükumeti Başkanının mektubunun BM’nin Yemen’e gönderdiği özel temsilcisine verildiğini ve bu mesajda Hudeyde ateşkes anlaşmasının 18 Aralık’ta uygulanacağı vaadinin yer aldığını bildirdi.

Hudeyde kenti ve stratejik limanı ile Taiz kentindeki gerginliğin azaltılması konusundaki anlaşma, İsveç’in Stockholm kentindeki Yemen partileri arasındaki dördüncü tur görüşmelerde elde edilen en önemli başarıydı. Ancak Stockholm’e yapılan çıkış misyonları, Sanaa havalimanının açılması, ekonomik kriz, ateşkes, insani yardımın sağlanması için çeşitli illerde geçişlerin açılması ve Yemen krizinin çözümüne yönelik siyasi çerçeve dahil olmak üzere diğer davalar üzerinde anlaşama sağlanamadı, bu konularda Ocak ayının sonunda yapılması planlanan ikinci tur müzakerelerin yapılmasına karar verildi.