Suriye’den çekilen ABD askerlerinin Irak’taki asker sayısını artırması, Irak Ordusuna bağlı Haşdi Şabi güçlerinin tepkisini çekti. Esayib Ehli Hak grubu, Hükümetin tavır almaması durumunda ABD’yi vuracaklarını söyledi

Haşdi Şabi’nin Asayib Ehli Hak güçlerinin sözcüsü Cewad Telibavi, Irak Parlamentosunu ABD’nin ülkeye yerleştirdiği askerlerine karşı sert tutum almaya çağırdı. ABD askerlerinin Bağdat’ın Mutenebi sokağına dönmesinin “Irak’ın egemenliğinin ihalali anlamına geldiğini” belirten Cewad Telibavi, “Eğer hükümet ve parlamento ABD güçlerine karşı tavır almazsa, biz ABD güçlerini hedef alacağız” dedi.

EL BENA’DAN ABD UYARISI

ABD’nin Irak’taki varlığını artırmasına bir tepki de el Bena Koalisyonu’ndan geldi. Irak Parlamentosundaki el Bena Koalisyonu Temsilcisi Mansur Baici, Amerikan askerlerinin Irak topraklarına girmesini çok tehlikeli olarak niteledi. Iraklı vekil, Irak Parlamentosunun en kısa sürede yabancı güçlerin ülkelerinden gönderilmesine ilişkin yasayı onaylayacağını bildirdi. Baici, el Bena Koalisyonu’nun bu doğrultuda sunulacak tasarıya evet oyu vereceğini çünkü söz konusu güçlerin Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini söyledi. Irak’ın, Amerikan askerleri için başka ülkelere saldırı amacıyla kullanılan bir üs asla olmayacağını vurgulayan Baici, Trump’un Amerikan askerlerinin Irak’taki varlığının süreceğine dair sözlerinin de çok tehlikeli olduğunu söyledi.

Irak Parlamentosu Üyesi Ahmed Kenani de geçen günlerde ABD güçlerinin amaçlarından endişe ettiklerini, ABD’ye düşman olarak bakılması gerektiğini söylemişti. Sadikun Grubu üyesi olan Kenani, “Eğer gelecek olurlarsa Iraklılar direnecek, burada kalmalarına izin vermeyeceğiz” demişti. Fetih Koalisyonu da ABD’nin Irak’taki üsleri derhal terketmesini istemişti.