İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile yaptığı görüşmede, Tahran’ın Kabil ile ekonomi, politika, kültür, savunma, askeriye ve güvenlik alanlarında işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu vurguladı.

Şemhani bugün Kabil’de Gani ile yaptığı görüşmede, komşu ülkelerle her alanda ilişkilerin güçlendirilmesinin Tahran’ın değişmez ilkesi olduğunu belirterek, İran’ın Afganistan’ın güvenliği ve kalkınmasını kendi güvenliği ve kalkınması gibi gördüğünü kaydetti.

İran ve Afganistan’ın ortak sınırlarda eşkiya, uyuşturucu kaçakçıları ve terörist grupların girişimlerine karşı koymak için tam güvenlik sağlama yönünde sürekli yürüttükleri çabalara dikkat çeken Şemhani, Amerikan güçlerinin Afganistan’dan çekilmesini, bu ülkenin askeriye ve savunma kabiliyetinin güçlenmesi için altın bir fırsat olarak niteledi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de görüşmede, İran ile Afganistan güvenlik ve istihbarat servisleri arasında terörizm, organize suçlar ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele i