Irak’taki son genel seçimlerden birinci çıkan hareketin lideri Mukteda es-Sadr, Başbakan Adil Abdulmehdi’den çıkmaza giren yeni kabineyi tamamlama ve Savunma ile İçişleri bakanlıklarına bağımsız askeri isimleri getirme çağrısında bulundu.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Sadr, Irak’ın sınır ötesinden yönetilmemesi ve bağımsızlığıyla onurunun korunmasının önemine işaret ederek, “Bunun için İçişleri ve Savunma bakanlıklarına bağımsız olmayan isimlerin getirilmesine rıza göstermem mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Sadr, “Başbakan Abdulmehdi’yi Savunma ve İçişleri bakanlıkları dışında geri kalan kabineyi hızlıca tamamlamaya davet ediyorum.” dedi.

Dini lider Sadr ayrıca Savunma ve İçişleri bakanlıkları için tüm siyasi partilerden uzak, ülke topraklarını DEAŞ’tan kurtaran “Büyük liderler” olarak nitelendirdiği “askeri komutanların” getirilmesini önerdi.

Irak’ta bağımsız siyasetçi Adil Abdulmehdi’nin, 25 Ekim’de kurduğu 22 üyeli hükümetten ilk etapta 14 bakan, isimleri meclise sunularak, güvenoyu almıştı. Geri kalan 8 bakanlık ise halen vekaleten yürütülüyor.