İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın devrik şahının İran’dan çıkışınını yıldönümü, ayrıca nükleer anlaşmanın yürürlüğünün 3. yıldönümünde yaptığı açıklamada, ‘İranlılar Amerika’nın büyük güç olduğu efsanesini yıkmıştır’ dedi.

Zarif, dün gece twitterdan yaptığı açıklamada, 40 yıl önce böyle bir günde İranlıların Amerika’nın uşağı bir unsurun İran’dan ayrılmasını mecbur hale getirdiler ve üç yıl önce de böyle bir günde nükleer anlaşma yürürlüğe girdi. Bunun yanısıra Amerika’nın 40 yıldır İran aleyhindeki oyunları da bozulmuş oldu. Gerçekte İranlılar ABD’nin büyük güç olduğu efsanesini yıkmıştır’ dedi.

İran ve 5+1 grubu arasında 14 temmuz 2015’te varılan nükleer anlaşma 16 ocak 2016’da yürürlüğe girmiştir. Anlaşmanın yürürlüğe girmesine rağmen Trump’ın iktidara gelmesinin ardından nükleer anlaşma aleyhinde tutumu arttı ve Amerikan başkanı Trump 8 mayıs 2018 tarihinde Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıktığını ve İran’a yönelik yaptırımların yeniden başlayacağını duyurdu.

Ama uluslararası toplum Amerika’nın bu kararının uluslararası kanunları ayaklar altına alma olarak niteledi ve ABD’nin İran yaptırımını tanımadı.

Bu arada Irak’ta ziyarette bulunan Zarif, Kerbela kentinde direniş grupları temsilcileri ile yaptığı görüşmede, ‘’Amerika çıplak kraldır. Bunu dünya görmüştür fakat İran ve Irak gibi ülkeler bunu dile getirdikleri için Amerika’nın baskılarına maruz kalmaktadır. ‘’ dedi.

Amerika’nın egemen olduğu dünyanın son bulduğunu ifade eden Zarif, ‘’Çok az kimse bunu dillendirmeye cesaret etmekte ve gerçeklere dayalı davranmaktadır ve bunun aksine davranılmadığı sürece Amerika hiçbir güç kullanmadan dünyaya hüküm sürebilir zira bu yöntem Amerika için en az bedel ödenen yöntemdir. ‘’ dedi.

Amerika’nın IŞİD’e karşı zafer kazandığını iddia eden Zarif, ‘’Amerika’nın hiçbir şekilde IŞİD karşısında savaşmadığını siz ve biz biliyoruz, savaşmadığı için de bir zafer söz konusu değildir. Amerika’nın yaptığı IŞİD’e destek veya onları Irak ve Suriye hezimetleri sonrası Afganistan’a nakletmektir. ‘’ dedi.