İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran İslam Cumhuriyeti geleneksel müttefikleri ile İran milletinin çıkarlarını temin etmek üzere istişare yürüttüğünü belirtti.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Salı günü Hindistan ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari ile görüşmesinin kulisinde gazetecilerin İran ve Avrupa arasında özel mali kanalla ilgili sorularına verdiği cevapta, Tahran yönetimi özel mali mekanizme SPV hakkında Avrupa ile işbirliğini sürdüreceğini, fakat Avrupa’yı beklemeyeceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Zarif, Avrupalı yetkililer, İran İslam Cumhuriyeti’nin Bercam nükleer anlaşmasının iktisadi menfaatlerinden yararlanması için çaba harcadıklarını, fakat beklenen düzeyde ilerleme kaydedemediklerini ifade etti.

Üç günlük resmi bir ziyaret çerçevesinde Hindistan’a giden Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Salı günü sabah saatlerinde Hindistan ulaştırma ve denizcilik Bakanı Nitin Gadkarı ile görüştü.

Zarif bu sabah ayrıca ICWA düşünce merkezinde Hindistanlı düşünürlere hitaben bölgede ve dünyada son gelişmelerin hakkında bir konuşma yaptı ve katılımcıların sorularına cevap verdi.

Dışişleri Bakanı Zarif uluslararası Raisina diyalog konferansına katılmak üzere Pazartesi günü Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye gitti.