İran’ın BM nezdindeki Büyükelçisi İshak Al-i Habib, dünyanın Amerika’yı yanlış ve sorumsuzca uygulamaları için kınaması ve sorumlu tutması gerektiğini söyledi.

2231 nolu BMGK kararı ile ilgili düzenlenen oturumda konuşan Al-i Habib, Amerika’nın yanlış politikaları karşısında gösterilmeyen uygun tepkinin o ülkenin yanlış yaptıklarında küstahlaşmasına ve yasa dışı ve sorumsuzca politikalarına devam etmeye sebep olacağını söyledi.

Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) geleceğinin Amerika’nın tek taraflı ve yasa dışı davranışlarından dolayı tehlikeye düştüğünü vurgulayan Al-i Habib, konseyden İran ile özellikler ticari ve ekonomik ilişkilerin kolaylaştırılmasını incelemesini istedi.

Amerika’nın İran aleyhine uyguladığı yasa dışı ambargoların BM bildirgesi ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade eden AL-i Habib, Güvenlik Konseyinin Amerika’yı uyguladığı ambargolardan dolayı kınaması ve 2231 nolu karara aykırı eylemlerinden dolayı mesul tutmasını istedi.

BM tarihinde ilk kez bir BMGK daimi üyesinin BM üyelerinin tamamını bir karara bağlı kaldıkları için cezalandırmakla tehdit ettiğini ifade eden Al-i Habib, Amerika’nın küstahlığı İran düşmanlığını arttırmak için konseyi bile rehin tuttuğunu söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanının İran aleyhine konseyde söylediklerinin tamamının yalan, sahte ve aldatmaca olduğunu bunu ilk kez tekrarlanmadığını ifade eden Al-i Habib, ‘’Bu sözler şaşırtıcı değildir zira Amerika’nın zorbalık, savaş ve ambargoya alıştığı gibi aldatmaca da o ülke dış politikasının ayrılmaz parçasıdır. ‘’ dedi.

Al-i Habib, İran füze programı ile ilgili Amerika iddialarına karşın bunun normal bir savunma programı olduğunu belirterek, ‘’Amerika, İran’ın güvenlik kaygılarının sahte olduğunu ve İran’ın İsrail tarafından tehdit edilmediğini söylemekte fakat İsrail’in kötü şöhretli başbakanı 3 ay önce İran’ı dünyanın gözleri önünde nükleer silahla yok etmekle tehdit etti. ‘’ dedi.