Dün İran’ın batısında şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem sonucu yaralananların sayısının 729 kişiye yükseldiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, depremzedelere acil yardım yapılmasına vurgu yaptı.

İran’ın batısında yer alan Kermanşah vilayeti ve etraftaki bölgeler, dün akşam yerel saat 20:07 (Türkiye saati, 19:37), 6.4 şiddetinde deprem ile sallandı.

Deprem Kermanşah ve İlam vilayetinin kesiştiği noktada meydana geldi.

İlk deprem sonrasında 10 dakika zarfında ilki 5.2 şiddetinde, daha sonra 4, 4 ve 4.1 şiddetinde artçı depremler gerçekleşti

Deprem şiddetinin bu iki ilin yanında Doğu ve Batı Azerbaycan vilayetleri ve Lorestan vilayetinde hissedildi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Kermanşah Valisi Huşeng Bazvend ile telefonda yaptığı görüşmede, Kermanşah’ta depremden etkilenen bölge sakinlerine yardıma vurgu yaparak, demprezdelerinin geçici iskanı için ciddiyetle çaba gösterilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı, Kermanşah’ın depremzede halkının sorunlarının giderilmesinin ciddiyetle takip edilmesi talimatını verdi.Ruhani Kermanşah’ın depremezde halkının sabır ve dayanışmasını takdir ederken, yetkililerin depremzedelerin sorunlarının derhal çözülmesi için işe koyulduğunu vurguladı.

Kermanşah valisi Huşeng Bazvend de söz konusu telefon görüşmesinde Kermanşah depreminde en son verilere göre 729 kişinin yaralandığını kaydederek yaralılardan 18’inin hastanelerde tedavi edilirken, geriye kalanlarının da ayakta tedavi edildiğini söyledi.

Bazvend söz konusu depremde can kaybı olmadığını sözlerine ekledi.

Kermanşah valisi Huşeng Bazvend dün de yaptığı açıklamada depremde ölen olmadığını ancak yaralıların olduğunu, yaralıların birçoğunun ayakta tedavi olduklarını söylemişti.

İran İçişleri Bakanı Abdülrıza Rahmani Fezli, İran Kriz Yönetim Merkezi Başkanından depremzedelere her türlü yardımın hemen iletilmesi gerektiğine dair bir tebliğ yayınladı

.İran ordusu sözcüsü General Şahin Tegihani yaptığı açıklamada, deprem sonrası hızlı bir şekilde deprem bölgesinde güvenliğin korunması amacıyla birliklerin gönderildiğini ve gerektiğinde birliklerin yardım amaçlı faaliyetlere de katılacaklarını söyledi.

12 kasım 2017’de de İran’ın batısındaki muhtelif noktalarda etkili olan 7.3 richter büyüklüğündeki deprem sonucu 620 kişi hayatını kaybederken 12 bin kişi de yaralanmıştı.