Polonya’nın Tahran Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Varşova’da yapılacak İran karşıtı toplantıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığına çağrılırken İran’ın Danimarka Büyükelçisi, Avrupa’nın terörizme karşı çifte standartlı yaklaşımını şiddetle eleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Polonya’da İran’ın bölgedeki faaliyetlerinin ele alınacağı uluslararası Orta Doğu zirvesi yapılacağını duyurmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı Doğu Avrupa Birinci Ofis Başkanı, Tahran’ın Varşova’nın İran karşıtı zirveye ev sahipliği yapmasıyla ilgili Polonya tarafına itirazını bildirerek, “Bu zirve, ABD tarafından İran aleyhine yapılan düşmanca bir girişimdir. Dolayısıyla Polonya’dan bu hususta ABD ile çalışmaktan kaçınmasını bekliyoruz.” dedi.

Söz konusu zirveye ilişkin bilgi veren Polonyalı yetkili, zirvenin İran karşıtı olmadığını öne sürdü.

Polonyalı maslahatgüzarın açıklamalarının yetersiz olduğunu dile getiren İranlı yetkili, Polonya hükümetinin acilen yanlış kararını düzeltmesi gerektiğini aksi takdirde, Tahran’ın gerekli önlemler almak zorunda kalacağını vurguladı.

Son olarak Polonyalı maslahatgüzar, İran’ın itirazlarını ülkesindeki ilgili yetkililere aktaracağını söyledi.

Dün de İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Hişmetullah Felahetpişe, Amerikalılar’ın Polonya’da İran karşıtı oturum düzenlemekle, Avrupa’ya kendi istilasını göstermeye çalıştıklarını, ancak bu girişimin Avrupalılar için bir yenilgi olacağını ifade etti.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konsey Sekreteri Ali Şemhani de, söz konusu karara verdiği tepkide şöyle dedi: İran karşıtı yaptırımları azami baskılarla uygulatmak isteyen bir ülke, bu konuda hezimete uğraması ardından İran karşıtı seminer ve kongre düzenleme peşindedir.

İran Dışişleri Bakanı ve Dışişeri Sözcüsü de Polonya’da düzenlenecek İran karşıtı toplantıya sert şekilde tepki göstermişti.

Bu arada, İran Cumhurbaşkanlığı ofisi özel kalem müdürü Mahmud Vaizi, Amerika’nın daha fazla silah satmak ve siyonist İsrail’in bölge ülkelerine sulta kurmaya dayalı siyasetlerinin alıcısı olmadığını söyledi.
Vaizi, İRNA ajansına verdiği demeçte, bölge halkının ihtilafların ve yanlış anlamaların ancak komşularla yapılacak diyalogla çözüleceğini bildiğini belirterek, Batı Asya’ya binlerce km. uzaktan gelenlerin ancak tefrika ve gayri meşru hedeflerinin peşinde olduklarını söyledi.

Vaizi, bazı Avrupa ülkelerinin İran’ı terörizme destek vermekle suçlamalarını eleştirerek, ”Avrupa, İran’ın Irak ve Suriye’de IŞİD terörüne karşı mücadele ettiğini unutmamalıdır’ dedi.

Öte yandan İran’ın Danimarka Büyükelçisi Mürteza Muradiyan bugün yaptığı açıklamada, Avrupa’ın terörizme karşı çifte standartlı yaklaşımını eleştirdi.
Muradiyan, “Avrupa yöntemiyle teörizmle mücadele; muhtelif terör örgütlerine evsahipliği yapmak ve terör kurbanlarının boykot edilmesidir.” ifadelerini kullandı.
İranlı yetkili, terörizme karşı çifteli tavrın kabul edilemez olduğunu belirterek, Avrupa’nın İran’ı suçlamakla, teröristleri sığındırmasından kaynaklanan sorumluluk yükünden kaçamayacağını vurguladı.
AB son sıralarda, bazı İran vatandaşlarını temelsiz suçlamalarla yaptırım listesine aldı.