İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 5. Türkiye-İran Stratejik İlişkiler Yüksek Konseyi Toplantısı’na katılmak üzere Ankara’ya geldi.

Ankara Esenboğa Havaalanında Türk yetkilileri ve İran’ın Ankara’daki Elçiliği mensupları tarafından karşılandı.

Ruhani’ye Ankara ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, Petrol Bakanı Bijen Zengene, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Rahmani, Ekonomi Bakannı Ferhad Dejpesend, Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan eşlik etmektedir.

Ruhani ziyaret öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İran için çok önem taşıdığını belirterek, dost, önemli ve etkili ülke gördükleri Türkiye ile kültürel, tarihi ve dini açıdan birçok ortak özelliğe ve paydaya sahip olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’nin İran yaptırımları karşısındaki kesin bir duruş sergileyerek yaptırımlara karşı çıktmasını takdir eden Ruhani, ‘Komşularımız açıkça ABD’ye politikalarını başka ülkelere dayatma döneminin sona erdiğini ve bu ülkenin binlerce kilometre öteden bölge ülkelerinin ilişkileri hakkında söz sahibi olamayacağının altını çizdiler’ diye konuştu.

İki ülke arasında hedeflenen ticaret hacminin 30 milyar dolar olduğuna belirten Ruhani, iki ülkenin ticari ilişkilerini şimdiki 10 milyar dolarlık düzeyden hedeflenen 30 milyar dolara çıkarması gerektiğini ifade etti.