İran ve İsveç, 4. Siyasi istişareler toplantısı için o ülkede bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, İsveç Dışişleri Bakanı ile görüştü.

Wallstorm görüşmede ülkesinin İran ile ikili, bölgesel ve uluslararası konularda işbirliğini geliştirmek istediğini belirterek, Kapsamlı Ortak Eylem Planına (KOEP) değinerek, KOEP’in çoğulculuğa dayalı bir anlaşma olduğunu ve KOEP’in uygulanmasından tüm ülkelerin yararlandığını söyledi.

İsveç Dışişleri Bakanı, ülkesi dahil tüm Avrupa ülkelerinin Amerika’nın KOEP’ten çekilmesine rağmen anlaşmasının korunması ve uygulanmasına vurgu yaptıkları ve İran ile ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi için uygulamalar düzenlemek istediklerini söyledi.

Ülkesinde düzenlenen Yemenli gruplar müzakeresine İran’ın verdiği desteğe teşekkür eden Wallstrom, İran’ın işbirliği ve yardımlarının devamına vurgu yaptı.

Irakçi de Avrupa ülkelerinin KOEP’e fiili olarak destek vermelerini isteyerek, İran’ın bölgesel politikasının işbirliğine, ve bölgede istikrar ve güvenliğin hakim olması yönünde olduğunu ve İran’ın bu yönde Yemenli gruplar arasındaki müzakerelerin başarısı için faaliyetlerine devam edeceğini söyledi.

Irakçi ve İsveç Dışişleri Bakan Yardımcısı Enika Soder 5 saat süren müzakerelerinde iki ülke, bölgesel ve uluslararası çeşitli konuları masaya yatırdılar.