İran İslam Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkanı General Muhammed Bakıri, düşman IŞİD gibi tekfirci terör örgütlerini Batılı istihbarat servislerinin katkıları ile kurarak Suriye’nin yasal yönetimini hedef aldığını ve teröristlere sınırsız destek verdiğini, öyle ki hatta teröristler kuşatıldıklarında onlara helikopterleri ile bölgeden kaçmaya yardımcı olduklarını veya en azından onlara lojistik destek sağladıklarını belirtti.

Genel Kurmay Başkanı General Bakıri; Batılı devletler ayrıca Suriye milletini füze yağmuruna tuttuğunu ve bu sürecin devamında Siyonist rejim İsrail’i sürekli Suriye’ye saldırması için kışkırttıklarını ve bölgedeki gerici Arap rejimlerini de teröristlere destek vermeye teşvik ettiklerini ifade etti.

Bakıri; “Suriye’de Büyükelçiliklerini kapatan ve Esad gitmedikçe dönmeyeceklerini söyleyen bazı terörist devletler şimdi büyükelçiliklerini açmak için sıraya girmiş durumdalar. Bu, Allah’ın mucizelerindendir ve İslam İnkılabı Rehberi’nin ABD’nin bölgeyi terk etmesi gerekir vaadinin gerçekleşmesidir.” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın Irak seferini değerlendiren Bakıri; Kendini dünyanın en kudretlisi olduğunu iddia eden Trump’ın Irak’a gizli ve aşağılık bir şekilde gittiğini ve eşinin korkması nedeniyle uçağı inerken ışıklarını kapattığını ve perdelerini çektiğini söyledi.

9 Dey (30 Aralık) hamasetini kutlayan General Bakıri, büyük İran milleti bu özel günde basiret ve zaman tanımı ile fitne ateşini söndürebileceğini ortaya koyduğunu vurguladı.

General Bakıri, 9 Dey günü İran milletinin fitne ve fitnecilerle pratik mücadele günü olduğunu, İran milleti bu günde ülke ne zaman onlara ihtiyaç duyacak olursa kendiliğinden meydanlara çıkıp fitne ateşini söndürebileceğini gösterdiğini ifade etti.