İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Arnavutluk’un İranlı diplomatlara karşı davranışının, istemeden Amerika, Siyonist rejim ve bazı terör gruplarının senaryo kurbanları olduğunu belirtti.

Amerika ve Siyonist rejimin desteğinde münafıklar terör örgütünün sığındığı ülke haline gelen Arnavutluk yönetimi Çarşamba günü Siyonist rejim ve Amerika’nın koordinasyonları ile ve hiçbir kanıt göstermeden iki İranlı diplomatın faaliyetlerinin ülke güvenliğini tehlikeye attığı bahanesi ile ülkeden ihraç etti.

Behram Kasımi dün İRNA’ya yaptığı açıklamada, yapılan bu hareketin, mevcut hassas dönemde, İran ve Avrupa ilişkilerini tahrip bağlamında eski senaryoların devamı olduğuna işaretle İran dış siyasetinin temel ilkelerinden olan tüm ülkelerin yasalarına saygı çerçevesinde ve her zaman Arnavutluk ile iyi ilişkileri olduğunu belirtti.
Sergilenen ilk tutumun Amerika tarafından yapıldığını, daha sonra Arnavutluk’un da bu hareketin bazı tarafların güvenlik servisleri ile işbirliği doğrultusunda yapıldığını belirttiğini ifade eden Kasımi, bu hareketin Amerika ve Siyonist rejim tarafından koordine edildiği gerçeğini ortaya koyduğunu belirtti.
Kasımi ayrıca Arnavutluk yönetiminin başkalarının, siyasi özel sebeplerden dolayı İran ile ilişkilerini etkilemeye ve bozmaya izin vermemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.