Iraklı komutan: Irak’ın yardımına koşan ilk ülke İran’dı

Irak Hava Kuvvetleri Komutanı, terör örgütü IŞİD’e karşı zaferin ilk yıldönümü dolaysıyla yaptığı açıklamada, İran’ın Irak’tan hiçbir karşılık almadan hızla silah ve teçhizat göndererek bu ülkeye yardım eden ilk ülke olduğunu kaydetti.
Irak Hava Kuvvetleri Komutanı Hâmid Maliki, İran’nın herhangi bir beklentisi olmadan IŞİD ile mücadelede bu ülkeye askeri teçhizat gönderdiğini açıkladı.
Irak Hava Kuvvetleri Komutanı Hâmid Maliki, IŞİD’e karşı elde edilen zaferin ilk yıldönümü dolayısıyla el-Ayyam kanalında düzenlenen al-Samim programına verdiği röportajda “İran hiç bir beklentisi olmadan çeşitli askeri teçhizat göndermekle bizi destekledi” diye konuştu.
Hâmid Maliki sözlerini şöyle sürdürdü: Ruslar, Amerikalılar ve Fransızlar da dahil olmak üzere yabancı askeri uzmanlar, tehlikelerle karşı karşıya kalan Bağdat’ı terk ederek ülkelerine geri döndüler.
Maliki ilaveten “ABD, savaşın sonunda bize F-16 ucağı gönderirken Irak’taki mercilik de tüm denklemleri değiştirerek, güvenlik güçlerini önemli ölçüde güçlendirdi” ifadesini kullandı.
Bu arada Irak Başbakan Adil Abdul Mehdi’nin talimatıyla Bağdad’ın Yeşil Güvenlik Bölgesi 15 yılın ardından açıldı.