İslam İnkılabı Rehberi İmam Seyyid Ali Hamanei, büyük fakih ve alim ve Nizam Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Seyyid Mahmut Haşimi Şahrudi’nin vefatından dolayı başsağlığı dileğinde bulundu.

İslam İnkılabı Rehberi imam Seyyid Ali Hamanei, taziye mesajında şu ifadeleri kullandı: “Büyük bir üzüntüyle değerli alim ve Nizam Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Hac Seyyid Mahmud Haşimi Şahrudi’nin vefat haberini aldım. Yaklaşık bir sene süren zorlu hastalık neticesinde ortaya çıkan bu acı verici vaka, o büyük din adamının İslami düzen ile ilim havzalarına verdiği hizmetlerin farkında olan herkesi derinden üzmüştür. Anayasayı Koruma Konseyi ile Nizam Maslahatını Teşhis Konseyi’nin etkili üyelerinden biri olan bu önemli şahsiyet, bilim alanında birçok bereketli esere imza atmış bulunuyor. Ayetullah Şahrudi ilaveten üçer şehidin kardeşi olmakla birlikte büyük mücahit şehit Seyyid Muhammed Bakır Sadr’in en yakın adamlarından biriydi.

Bu üzücü olay dolayısıyla kaybettiğimiz değerli alimin ailesi, muhterem eşi, evlatları, yakınları ve Kum İlim Havzası yetkililerine içten taziyelerimi bildirip Allah’tan merhuma rahmet, ailesiyle yakınlarına başsağlığı diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de Ayetullah Haşimi Şahrudi’nin vefatı dolaysıyla taziyede bulundu.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani mesajında Nizamın maslahatını belirleme kurumu NMBK Başkanı Ayetullah Seyyid Mahmut Haşimi Şahrudi’nin vefatından dolayı duyduğu üzüntüye değinerek, Ayetullah Haşimi Şahrudi çok sayıda değerli ilmi ve fıkhi esere imza atmanın yanı sıra, İslam medeniyetini ve kültürünü geliştirmek ve dinî ilimler merkezleri ile üniversitelerin arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Adalet üniversitesini açtığını ve böylece İslamî kültür ve yargı ilimlerinin gelişmesinde önemli ve kalıcı bir adım attığını belirtti.

Nizamın maslahatını belirleme kurumu NMBK Başkanı Ayetullah Seyyid Mahmut Haşimi Şahrudi bir süre hastalandıktan sonra Pazartesi günü 70 yaşında hayata gözlerine yumdu.

Lübnan, Bahreyn ve Irak başta olmak üzere muhtelif ülkelerden din adamları, alimler ve şahsiyetler, Ayetullah Haşimi Şahrudi’nin vefatı dolaysıyla başsağlığı mesajı yayınladılar.

Merhum Ayetullah Haşimi Şahrudi için yarın Tahran’da halk kitleleri ve yetkililerinin katılımıyla cenaze töreni düzenlenecek.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei yarın merhum Ayetullah Haşimi Şahrudi’nin cenaze namazını kıldıracak.