Üsame Hamdan, Filistin direnişinin son zamanlardaki başarısı ile ilgili olarak Qodsna’ya şu değerlendirmede bulundu: Her şeyden önce ilk olarak şunu ifade etmemiz gerekir ki bu başarı sadece Filistin direnişine ait değildir, bu, İran ve Hizbullah’ın da başarısı sayılmaktadır.

Tahran’da düzenlenen 32. İslamî Vahdet Konferansına katılan HAMAS Siyasî Büro Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan, Filistin direnişinin son zamanlardaki başarısı ile ilgili olarak Qodsna’ya şu değerlendirmede bulundu: Her şeyden önce ilk olarak şunu ifade etmemiz gerekir ki bu başarı sadece Filistin direnişine ait değildir, bu, İran ve Hizbullah’ın da başarısı sayılmaktadır.

Hamdan sözlerine şu şekilde devam etti: Ben Filistin direnişinin Gazze’deki başarısının aslında bölgede Siyonist rejime ve Amerika’ya karşı duran direniş ekseninden kaynaklandığına inanıyorum. Sulta düzenine her zaman karşı duran direniş ekseni zafere ulaşmıştır. Bu yol bölgede bir başka seçenek olarak ortaya konulmuştur.

HAMAS Siyasî Büro Üyesi sözlerini şu şekilde sürdürdü: Bana göre bu başarı, önceki başarıların ve direniş ekseninin başarılarının yoğunluğunun bir sonucudur ve inşaAllah aynı şekilde gelecekte de bu eksen başka başarılara da imza atacaktır.

Hamdan, Filistin direnişinin son başarıları ile ilgili iki önemli noktaya da değinerek sözlerine şöyle devam etti: İspat edilen ilk nokta, işgal rejimine karşı direniş seçeneğinin en doğru ve başarıyı getirecek tek yol olduğudur. İkinci nokta ise bu değişikliklerin, işgal rejiminin düşünüldüğünden çok daha zayıf olduğu gerçeğini açığa çıkardığıdır. Maalesef bazıları işgal rejimi ile işbirliği yaparak kendilerini ve hükümetlerini güçlendirileceklerini zannetmektedirler. Ancak bu yöneticiler hayal görmektedirler. Zira Siyonist rejim kendisini korumaya dahi güç getiremezken onlara nasıl yardım edebilir?! Siyonistler kendi güvenliklerini sağlayabilmek konusundaki acizliklerini ispat etmişlerdir.

HAMAS Siyasî Büro Üyesi Qodsna ile söyleşisinde şu konulara da değindi: Direnişin Siyonizm karşısındaki başarısı İran ve Hizbullah’ın başarısıdır ve sonunda Filistin halkı kendi kaderini kendisi belirleyecektir. İlişkileri normalleştirmeyi kendi menfaatlerine görenler hayal alemindedirler.

Üsame Hamdan ayrıca İnkılap Rehberi’nin Filistin konusundaki referandum önerisiyle ilgili olarak da şunları sözlerine ekledi: Bizler, Filistin halkının kaderini belirleyecek olanın başkaları değil, yine Filistin halkının kendisi olacağını defalarca dile getirdik. HAMAS olarak bu öneriyi tamamen destekliyoruz.

Hamdan, Qodsna ile yaptığı söyleşide Netanyahu’nun Bahreyn’e gerçekleştirmeyi düşündüğü ziyaretle ilgili olarak da şöyle konuştu: HAMAS Siyonist rejimle ilişkilerin normalleştirmesine kesinlikle karşıdır ve bu sürecin kendilerine menfaat getireceğine inananlar da hayal görmektedirler. Sonunda bu tercihin boyunlarına vebal getireceğini ve zararlı etkiler yaratacağını anlayacaklardır.