Siyonist İsrail’de hükümeti oluşturan koalisyon partilerinin liderleri ülkeyi nisan ayında erken seçime götürme kararı aldı.

İsrail hükümetini oluşturan koalisyon partilerinin liderleri bugün yaptıkları toplantıda ülkeyi nisan ayında erken seçimlere götürme kararı aldı.
İsrail Parlamentosu’nda 2019 Savunma Bakanlığı bütçesi ve zorunlu askerlik konularında yaşanan krizin ardından koalisyon liderleri arasında bugün yapılan toplantıda söz konusu krizin aşılması için Nisan ayı başında erken seçime gidilmesi kararının oybirliğiyle alındığı belirtildi.
Erken seçimin 2 ya da 9 Nisan tarihinde yapılması öngörülüyor. Erken seçim kararı alınmasaydı ülkede seçimler Kasım 2019’da yapılacaktı.

NE OLMUŞTU?
Eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman, geçen ay abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaşanan son gerginliğin ardından İsrail ile Filistinli gruplar arasında sağlanan ateşkesi eleştirerek, 14 Kasım’da görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Mecliste 5 sandalyeye sahip İsrail Evimiz Partisi lideri Liberman’ın istifasının ardından bir diğer koalisyon ortağı Yahudi Evi Partisi milletvekillerinden Shuli Moale, “Savunma Bakanlığını Naftali Bennett ve partisi Yahudi Evi’ne vermenin zamanı geldi. Eğer Bennett bu göreve getirilmezse partimiz koalisyon hükümetinin parçası olmaya devam etmeyecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Netanyahu ile Bennett, 16 Kasım’da koalisyonun geleceğini görüşmek üzere bir araya gelmiş, ancak Netanyahu savunma bakanlığının kendisi tarafından yürütüleceğini duyurmuştu. Netanyahu liderliğindeki 6 partili koalisyon hükümeti 120 sandalyeli İsrail meclisinde 66 milletvekiliyle temsil ediliyordu. Liberman’ın istifası ile koalisyon hükümetinin sandalye sayısı güvenoyu için gereken kritik sayı 61’e düşmüştü.