İran cumhurbaşkanı birinci yardımcısı İshak Cihangiri, İran devletinin İran halkını savunmak için füze ürettiğini kaydettiği açıklamasında İran’ın kendi füzelerinin menzilini belirlemek için kimseden izin almayacağını söyledi.

Perşembe günü Japonya’nın Kiyodo haber ajansına demeç veren Cihangiri İran füzelerinin caydırıcı ve savunma amaçlı olduğunu kaydederek, İran’ın her türlü tehdide karşı koyacağı ve savunma alanındaki kendi ihtiyaçlarına göre füze yapacağını vurguladı.

Dünya ülkelerinin Amerika siyasetleri karşısında dik durmalarının önemine dikkat çeken Cihangiri, “tüm dünya ülkeleri ve bu cümleden Japonya yönetiminin Amerika’nın tek taraflılığını engellemek için tüm gücünü kullanması ve dünyada kendi bağımsızlıklarını korumalarını temenni ediyoruz”diye kaydetti.

Amerika’nın İran’dan petrol alımını sıfırlamadaki acziyetine işaret eden Cihangiri, İran’ın petrol satışı için yeni yollar bulduğunu söyledi.

Cihangiri açıklamasının devamında Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasından tek taraflı çıkışına değinerek, “Amerika’lılar Bercam’dan çekilme konusunda yalnızdırlar ve uluslararası arenada sadece Siyonist rejim ve bazı bölge ülkeleri Amerika’ya destek verirken, uluslararası camia Amerika’nın Bercam kararına karşı çıkmaktadır”ifadesini kullandı.