İran Dışişleri Bakanı, Doha’da düzenlenen formda yaptığı açıklamada ; ABD’li yetkililerin İran bölgenin iç işlerine karışıyor iddiasına, asıl Amerika bölgenin iç işlerine karışıyor karşılığını verdi.

“Doha Forum 2018″de program modaretörünün ‘İran bölgenin iç işlerine karışıyor iddialarını’ yönelttiği sorusuna İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, asıl Amerika bölgenin iç işlerine karışıyor cevabını verdi.

New York muhabiri ve program moderatörü Robin Wright’ın ‘ İran’ın bölge işlerine karışması’ cümlesini kullanması üzerine Zarif; “kimin karışması? Asıl ABD karışıyor çünkü biz bölgedeyiz” açıklamasını yaptı.

Robin Wright: “Fakat sizin sınırlarınızın dışındaki bölgede askeriniz var” açıklamasına, Zarif; burası bizim bölgemiz, asker ve danışmanlarımızın olduğu her yerde devletlerin istekleri vardır. Acaba Amerika Birleşik Devletleri aynı iddiada buluna bilir mi?” cevabını verdi.

Zarif, acaba ABD ile müzakere söz konusumu sorusuna; Biz, savunucusu olduğu Güvenlik Konseyi’nin kararlarını ihlal eden ve bizimle konuşmak için 12 şart koşan biriyle müzakere etmeyeceğiz cevabını verdi.

İran Dışişleri Bakanı devamında; eğer birinin şartlara uyması gerekiyorsa o da kanunsuzluğunu arttıran ABD’dir açıklamasında bulundu.

Zarif; ABD ile müzakere yapmak için ABD’nin nükleer anlaşmaya geri dönmesi gerektiğini söyledi.

Zarif; diyalog için ortamın olduğunu ama başlangıçta sonuçlanmış diyaloğun neticesine saygı duyulması gerektiğini belirtti.

Zarif, “eğer görüşme ortamı varsa İran hangi konuları görüşeye meyillidir” sorusunu yönelten Robin Wright’a; ABD öncelikle onlarla konuşmak için zaman harcamanın değerli olup olmadığını göstermelidir dedi.