İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Amerikalı askerlerin Suriye’den çekilme haberine gösterdiği tepkide, Amerikalı askerler ne kadar çabuk Suriye’yi terkedecek olursa, Suriye halkı için bir o kadar daha iyi olacağını belirtti.

Çarşamba günü Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’den ayrılmadan önce bir gazetecinin Amerikalı askerlerin Suriye’den çekilecekleri haberini sorması üzerine Dışişleri Bakanı Zarif, Amerikalı askerler zaten hiç kimse için güvenlik temin etmediklerini belirtti.

Amerika Başkanı Donald Trump 19 Aralık 2018’de Amerikalı askerleri Suriye’den çekileceğini açıkladı. Bu açıklama Amerika devletinin Suriye’de izlediği politikalarında hezimete uğradığını gösteriyor. Amerika son yedi yılda Suriye’de teröristlere yardım etmek için elinden gelen her şeyi yaptı.

İran milli savunma yüksek akademisi Başkanı General Ahmet Vahidi de Amerika’nın Suriye’de hezimete uğradığını belirterek, Amerikalı askerler Suriye’de tekfirci IŞİD terör örgütü ile şu anda bile yan yana olduklarını belirtti.

General Vahidi Amerikalı askerlerin Suriye’den çekilme kararı konusunda da Amerikalıların Suriye’de durumu çok kötü olduğunu ve adeta kapana kısıldıklarını, Amerikalı yetkililer Suriye’de askeri üs kurdukları takdirde etkili olabileceklerini zannettiklerini, oysa hiç bir etkileri olmadığını vurguladı.