Afganistan temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile görüşen Şemhani, komşu ülkelerle ilişkilerin güçlendirilmesi ve gelişmesini İran’ın sabit politikası olduğunu belirterek, İran-Afganistan arasında derin dini, kültürel ve tarihi bağların ilişkilerin gelişmesi için büyük potansiyeller yarattığını söyledi.

İran’ın Afganistan ilerlemesi ve güvenliğini kendi ilerlemesi ve güvenliği gibi gördüğünü belirten Şemhani, iki ülke arasında imzalanacak Kapsamlı Anlaşmanın nihaileşmesini istedi.

Bölge düşmanlarının ortak sınırların istikrarsızlığa sevk etmek istediklerini ifade eden Şemhani, bunun gerçekleşmesi için IŞİD üyelerinin Afganistan’a taşıyarak bölgede savaş ve kan dökme ateşini yakmak istediklerini söyledi.

Bölge ülkelerinin yeni terörizm tehditleri karşısındaki hazırlıklı olmaları gerektiğini vurgulayarak, bunun kaçınılmaz ve hayatı olduğunu belirterek, bu tehditler karşısında gaflet ve dikkatsizliğin Suriye ve Irak’ta olanların benzeri olayların tekrarlanmasına sebep olabileceğini söyledi.

Amerikan güçlerinin Afganistan’dan çıkmasının Afganistan’ın askeri ve savunma alanındaki yeteneklerinin kendi ve bölge için imkanlara dayanarak güçlendirilmesi için altın bir fırsat olacağını ifade eden Şemhani, bölge milletlerinin Amerika’nın bölgeden çıkması için sabırsızlandığını söyledi.

Ortak sınırlarda güvenliğin sağlanmasının Afganistan hükümetinin en önemli önceliği olduğunu ifade eden Gani, ülkesinin İran karşısındaki politikasının stratejik bir politikadan ve uzun vadeli olduğunu söyledi.