Sözde “IŞİD” teröristlerine karşı ve aslında sivillere yönelik bombardımanları sonucunda Washington Koalisyonu Suriye ve Irak’ta düzenlediği bombardımanlar sonucunda 2014 yılından bu yana başlattığı operasyonlarının 1140 masum sivilin öldüğünü itiraf etti.

Medya kaynakları “Koalisyon” genel kurmay heyetinin bugün çıkardığı rapordan naklen, heyet nezdinde bulunan verilerin, koalisyonun 2016 Ağustos’undan bu yana bombardımanlarına başlamasıyla birlikte en az 1139 sivilin öldüğüne işaret etti.

Uluslararası meşruiyet haricinde ve Güvenlik Konseyinin bilgisi olmadan “uluslararası koalisyon”u kuran Washington, Suriye’de IŞİD’e karşı savaştığını iddia ederken, çok sayıda gerçekler yıkmak için alt yapıya saldırdığını başta Deyrezzor ve Rakka olmak üzere sivillere karşı suçlar işlediğini belirtiyor.

Koalisyon yayınladığı raporunda, geçen Kasım ayında sivillerin öldürüldüğüne dair 194 bildiriyi sorguladıklarını, belgelenmeyen 20 olayla ilgili bilgilerin tasnif edildiğini, 15 sivilin öldüğünü belirten 3 bildirinin sağlığının kanıtlandığını ifade etti.