CNN kanalı, ABD Başkanı Trump’a dava açtı

0
6

Amerika merkezli uluslararası haber ağı CNN, Beyaz Saray muhabiri Jim Acosta’nın basın kartını askıya aldırdığı için ABD Başkanı Donald Trump’ı dava ettiğini duyurdu.
CNN’den yapılan açıklamada, Trump ile ekibinden bazı isimlere, kanalın Beyaz Saray muhabiri Jim Acosta’nın Beyaz Saray’a girişinin yasaklanması sebebiyle dava açıldığı belirtildi.

ANAYASAYA AYKIRI’
CNN, Trump’a dava açma gerekçesini, Acosta’nın Beyaz Saray’a girişini sağlayan basın kartını askıya almasının ABD Anayasası’na aykırı olmasıyla açıkladı.

Mahkemeden acilen yürütmeyi durdurma kararı talep eden CNN, Beyaz Saray’ın basın kartını askıya alarak ABD Anayasası’nın 1. ve 5. maddelerini ihlal ettiğini savundu. ABD Anayasa’sının 1. maddesi fikir ve ifade özgürlüğünü, 5. madde ise kişinin susma hakkını güvence altına alıyor.

Açıklamada bunun CNN ile Acosta’nın müşterek davası olmasına karşın, olayın herkesin başına gelebileceği ifade edilerek “Meydan okumadan bırakılırsa, Beyaz Saray’ın eylemleri, seçilmiş yetkililerimizi takip edip haber yapan her gazeteci için tehlikeli ve korkutucu bir etki yaratır” denildi.